Przyjmuj regularnie suplementy witaminy K2. Nic dziwnego, ponieważ nie każdy dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości witaminy K. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że witamina K znajduje się w wielu produktach spożywczych. Czasami jednak wspomniane już suplementy są niezbędne. To nie tylko dla dorosłych. Niemowlęta często przyjmują witaminę K2. Warto zrozumieć, dlaczego witamina K jest tak ważna dla niemowląt i jak je podawać.
Dlaczego noworodki potrzebują witaminy K?
Nie wszyscy wiedzą, że noworodki potrzebują suplementacji witaminy K. Okazuje się, że suplementacja witaminy K dla noworodków to jedna z bardziej standardowych procedur. Dlaczego noworodki potrzebują tej ważnej witaminy? Po pierwsze dlatego, że noworodki mają wyjątkowo niski poziom witaminy K po urodzeniu. Jednocześnie bez tej ważnej witaminy w organizmie normalny proces krzepnięcia krwi nie może mieć miejsca. Ponadto ze względu na witaminę K, która wzmacnia kruche ściany naczyń krwionośnych, jest ważna także dla niemowląt.
Dlatego podawanie dziecku suplementów witaminy K po urodzeniu może zapobiec bardzo poważnym chorobom i powikłaniom. Tak zwane skazy krwotoczne są szczególnie niebezpieczne dla noworodków. O tym, ile witaminy K należy podawać dzieciom, zawsze decydują lekarze. W większości przypadków dzieciom należy podawać witaminę K nieco dłużej. Lekarze decydują również o tym, ile witaminy K należy podawać niemowlętom.
Jakie są źródła witaminy K?
Każdy powinien wiedzieć, jakie są źródła witaminy K. Jest niezbędny na każdym etapie życia człowieka. Podaż witaminy K dla noworodków i niemowląt jest bardzo ważna. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie potrzebują już później witaminy K. Na szczęście później możesz dostarczać organizmowi witaminy K poprzez pożywienie.
Dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na właściwą dietę swoich dzieci, kiedy mogą one spożywać pokarmy stałe i płynne. Powinieneś więc wiedzieć, gdzie znaleźć najwięcej witaminy K. Jak się okazuje, znajdziemy je głównie w warzywach. Mówimy tu o wielu gatunkach.
Warzywa liściaste są bogate w witaminę K. Mowa o jarmużu, kapuście włoskiej lub szpinaku. Świetnym pomysłem jest zupa krem ze szpinaku, którą poleca się nawet małym dzieciom. Warzywa liściaste to jednak nie jedyne warzywa, które warto jeść, jeśli chcemy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy K. Brukselka, szparagi, kalafior i papryka są również dobrym źródłem witaminy K. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że małe dzieci mogą nie chcieć jeść wszystkich warzyw. Warto jednak spróbować przekonać je do jedzenia określonych rodzajów warzyw.
Jakie suplementy są wskazane w dalszym rozwoju dziecka?
W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom odpowiedniej dawki witaminy K. W takim razie rozwiązaniem są suplementy. Należy jednak pamiętać o skutkach niedoboru witaminy K u dzieci. Jak się okazuje, jest ich bardzo dużo. Między innymi ból i kruchość kości mogą świadczyć o braku. Nie sposób nie zauważyć, że witamina K jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji kości.
Dodatkowo witamina K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia krwi. Tak więc, jeśli Twoje dziecko ma krwawienia z nosa i przewodu pokarmowego, musisz interweniować. Dziewczęta, które już miesiączkują, mogą doświadczać krwotoku miesiączkowego. Musisz jednak wiedzieć, że wyżej wymienione choroby mogą być objawami wielu chorób. Mówimy o poważniejszych i mniej poważnych chorobach. Niestety tabletki z witaminą K mogą nie wystarczyć. Dzieci również potrzebują witaminy D. Na szczęście witaminy K2 i D3 można kupić w aptece. Nie zawsze jednak wiemy, jaki suplement wybrać. Dlatego warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych suplementów.
Jednak nie każdy rodzic chce polegać wyłącznie na opiniach innych klientów. Dlatego najlepiej zapytać pediatrę, która witamina K2D3 jest odpowiednia dla dzieci. Istotne jest również prawidłowe dawkowanie witaminy D. Inaczej nie ma efektu. Dlatego warto stosować się do zaleceń producenta. W zdecydowanej większości przypadków można je znaleźć na opakowaniu konkretnego suplementu. Okaż cierpliwość. Nie widzimy natychmiastowych efektów stosowania suplementów. Zwykle zauważamy je po kilku tygodniach lub miesiącach suplementacji. Jeśli jednak nie widać żadnych rezultatów, suplement może wymagać zmiany. Decyzji o zmianie suplementów nie należy jednak podejmować samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze rozmowa z doświadczonym pediatrą.