Decyzja o budowie własnego domu jednorodzinnego zawsze jest obarczona dużym stresem. Wiąże się z nią wielkie ryzyko inwestycyjne i kredytowe. Ryzyko to można zmniejszyć poprzez podejmowanie decyzji związanych z samą budową oraz zabezpieczając się na wypadek wystąpienia wielu problemów. Do najważniejszych decyzji należy wybór technologii budowlanej, w jakiej chcielibyśmy wybudować nasz dom.
Konstrukcje drewniane i tradycyjne murowane
Konstrukcje tradycyjne, zwane potocznie murowanymi są w dalszym ciągu najpopularniejszym wyborem, ale nie dominują w tak znaczącym stopniu. Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domów w technologii szkieletowej drewnianej i stalowej. Konstrukcje drewniane oraz stalowe nieco różnią się między sobą, ale obydwie zachowują niemal wszystkie pozytywne cechy konstrukcji szkieletowych. Konstrukcje szkieletowe są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w Skandynawii. Europa Zachodnia jest również obszarem dość dużej popularności „szkieletowej”. Europa środkowowschodnia w tym i Polska jest prężnie rozwijającym się rynkiem dla konstrukcji drewnianych szkieletowych.
Konstrukcje drewniane – szybkość w budowie-fundament
Jedną z największych zalet konstrukcji drewnianych szkieletowych jest szybkość, z jaką one powstają. Etap budowy możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy to budowa fundamentu lub płyty fundamentowej. Ten etap jest najdłuższy i może być dość kosztowny. Zdecydowanie bardziej kosztowny jest fundament. Jego głębokość i szerokość jest oczywiście uzależniona od tego, jak duży mamy dom, a finalnie jest to uzależnione od jego masy. W niemal każdym przypadku dom szkieletowy drewniany jest lżejszy niż murowany. Dzięki temu fundament może być zdecydowanie mniejszy i co za tym idzie tańszy.
Płyta fundamentowa jest tańsza niż fundament. Łatwiej jest ją wykonać. Niestety budowanie na płycie fundamentowej ma jedną wadę. Płyta fundamentowa wyklucza zbudowanie podpiwniczenia. Podpiwniczenie jest z reguły i tak niezalecane ze względu na koszty ale, tak czy siak, budując z płytą fundamentową, nie możemy go zbudować.
Konstrukcje drewniane – elementy prefabrykowane
Największym plusem konstrukcji drewnianych jest możliwość ich prefabrykowania. Prefabrykacja polega na tym, że całe duże elementy domu takie ja na przykład ściany, są przygotowywane w fabryce. Prefabrykacja może mieć bardzo duży stopień . W przykładach najdalej idącej prefabrykacji na plac budowy dojeżdżają gotowe ściany dodatkowo wyposażone w np. stolarkę okienną i izolację termiczną. W takiej sytuacji „złożenie” domu do stanu surowego zamkniętego trwa maksymalnie 2 tygodnie.
Oczywiście stan surowy zamknięty to nie koniec budowy, pozostaje nam jeszcze przystosowanie wnętrza domu do stanu, który umożliwia zamieszkanie. Elewacja naszego domu również wymaga wykończenia. Czasem jest to tylko kwestia estetyczna, ale częściej dodajemy zewnętrzne ocieplenie, a dopiero potem zajmujemy się estetycznym wykończeniem elewacji.
Konstrukcje drewniane = większa powierzchnia mieszkalna
Kiedy budujemy dom o konstrukcji drewnianej, mało kto zwraca uwagę na to, że dom taki posiada sporo większą efektywną powierzchnię mieszkalną niż analogiczny projekt domu murowanego. Za taki stan rzeczy odpowiadają sporo cieńsze ściany, jakie posiadają konstrukcje drewniane. Jeśli weźmiemy pod lupę przykładowy dom o powierzchni ok. 100 m2, to okazuje się, że dom murowany ma o ok. 14 m2 mniejszą powierzchnię użytkową, niż dom drewniany o takiej samej powierzchni i rozkładzie pokoi. 14 m2 jest to naprawdę spora powierzchnia, którą możemy wykorzystać jako spiżarnie, biuro, warsztat, pokój do ćwiczeń itp. Nawet jeśli nie wykorzystamy jej jako osobnego pomieszczenia, to mamy bardziej przestronne wnętrze.
Wybór odpowiedniego realizatora inwestycji
Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej, często są uważane za domy gorszej jakości niż te z drewna. W rzeczywistości dom drewniany nie jest gorszej jakości niż dom murowany. Oczywiście będzie się różnił od domu murowanego pod kątem wielu parametrów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na polskim rynku firm oferujących konstrukcje drewniane jest stosunkowo niewiele. Trzeba zatem uważnie dobierać wykonawcę tak, aby z jednej strony nie zapłacić za wiele, a z drugiej strony, aby montaż przebiegł sprawnie i szybko, a przede wszystkim prawidłowo. Wiele mitów na temat domów z drewna wynika nie z tego, że drewno jako materiał konstrukcyjny się nie nadaje, tylko z tego powodu, że podczas montażu domu popełniono błędy.
Ogrzewanie domu drewnianego
Domy drewniane są ciepłe. Zdecydowanie bardziej ciepłe niż domy murowane. Oczywiście pomiędzy tymi domami są różnice, a największa z nich dotyczy bezwładności cieplnej, ale determinuje ona przede wszystkim sposób, w jaki powinniśmy ogrzewać dom. Domy drewniane są na tyle ciepłe, że możemy je doprowadzić do cieplnego standardu domu pasywnego, co oznacza, że wydatki na ogrzewanie w takim domu będą wynosić niemal zero. Jeśli dodamy przemyślany projekt zasilania za pomocą paneli słonecznych, wówczas nasz drewniany dom staje się niezmiernie tani w eksploatacji.