W jesieni życia, osobom starszym towarzyszą często niedomagania i choroby. Osoby te wymagają opieki i wsparcia drugiego człowieka, ponieważ codzienne funkcjonowanie utrudniają różne ograniczenia. Najbliższa rodzina i przyjaciele chętnie wspierają swojego seniora, jednak aktywność zawodowa i dodatkowe obowiązki nie pozwalają opiekować się nim przez całą dobę. Istnieje jednak możliwość, która zagwarantuje seniorowi bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Warto w takim wypadku skorzystać z oferty, którą proponują domy spokojnej starości.
Dom seniora – na czym polega jego działalność?
Ośrodki przeznaczone dla osób starszych funkcjonują w każdym województwie. Służą osobom, które w podeszłym wieku wymagają stałej opieki a także pomagają pensjonariuszom w codziennym funkcjonowaniu. Ich działanie skutecznie odciąża dotychczasowych opiekunów i pozwala im powrócić do aktywności zawodowej. Należy znaleźć takie miejsce, które spełni oczekiwania podopiecznego i będzie dla niego przyjazne. Warto wybrać taki ośrodek, który nie jest zbytnio oddalony od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Umożliwi to kontakt z rodziną i nie wpłynie stresująco na osobę starszą. Instytucja jaką jest dom seniora, zapewnia całodobową i kompleksową opiekę medyczną. Zapewnia dostęp do leków i pilnuje prawidłowego i regularnego ich podawania. Udostępnia środki opatrunkowe, pielęgnacyjne i dba o higienę seniora. Ośrodki te zapewniają wyżywienie, podają regularnie posiłki i dostosowują je do zalecanej diety, a także uwzględniają posiadanie alergii pokarmowych. Wymagania żywieniowe seniora powinny być zgłoszone wcześniej. Dom opieki gwarantuje również aktywność fizyczną i dodatkowe zajęcia. Pracownicy organizują spacery i wycieczki dla osób, które nie są zmuszone leżeć w łóżku. Takie atrakcje skutecznie poprawiają zdrowie i samopoczucie seniora oraz przywracają mu radość życia. W takim miejscu realizuje się również terapię zajęciową. Osoby starsze uczestniczą w nich bardzo chętnie i doskonalą swoje umiejętności, ale również nabywają nowych. Co dokładnie robią seniorzy na takich zajęciach? Szydełkują, rysują, tworzą obrazy, zajmują się pielęgnacją kwiatów a także uprawiają sztukę teatralną na miarę własnych możliwości. Zajęcia te sprawiają, że podopieczny zaczyna wierzyć we własne możliwości, czuje się potrzebny, samodzielny i tworzy przyjacielskie relacje z innymi mieszkańcami ośrodka.
Poznaj koniecznie:
- dom starosci Szczecin https://www.wiejskieklimaty.net/oferta/
- dom opieki seniora zachodniopomorskie http://wiejskieklimaty.net/home/som-opieki-seniora-zachodniopomorskie
Jak wygląda taki ośrodek od strony architektonicznej?
Domy seniora gwarantują swoim podopiecznym nie tylko atrakcje, ale również komfort pobytu. Posiadają one wiele udogodnień, które służą zarówno osobom w pełni mobilnym jak i tym z niepełnosprawnością ruchową. W takim obiekcie swobodnie poruszają się seniorzy, którzy używają balkonika, kul lub wózka inwalidzkiego. Ośrodki te, nie posiadają progów, mają szerokie korytarze jak również obszerne windy. Łazienki wyposażyły w szerokie prysznice, w których zamontowane są specjalne uchwyty, które umożliwiają bezpieczną kąpiel. Pracownicy służą pomocą w utrzymaniu codziennej higieny seniora. Stosują bezpieczne środki pielęgnacyjne o naturalnym ph dla skóry. Jak jednak wyglądają pokoje, w których śpią seniorzy? Każda osoba może wybrać typ pokoju, który spełnia jej oczekiwania. Ośrodki oferują pokoje jedno, dwu lub trzyosobowe. Pomieszczenia te, posiadają łóżka o odpowiedniej wysokości, które umożliwiają komfortowy sen. Niektóre łóżka posiadają również regulację zagłówka. W pokojach, podopieczni korzystają z telewizji i posiadają wygodne miejsce by móc czytać książki i wypoczywać. Seniorzy spożywają swoje posiłki w specjalnie przystosowanej stołówce lub w swoich pokojach. Ośrodki przeznaczone dla osób starszych mają również sale, w których pensjonariusze wykonują ćwiczenia.
Jak wygląda opieka medyczna w domu seniora?
W ośrodkach przeznaczonych dla seniorów, pracują jedynie wykwalifikowane osoby. W skład takiej opieki wchodzą: pielęgniarki, asystenci osób starszych, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi oraz lekarz. Zapewniają oni bezpieczeństwo i dbają o zdrowie podopiecznych. Ćwiczenia z fizjoterapeutą są stałym elementem w ciągu tygodnia. Utrzymują seniorów w dobrej kondycji, wzmacniają ich mięśnie i wspierają zmysł równowagi. Uczą jak prawidłowo wchodzić na schody i bezpiecznie z nich zejść. Uczą prawidłowych nawyków ruchowych oraz tego, jak korzystać właściwie z pomocy ortopedycznych. Pielęgniarki natomiast dbają o to by seniorzy przyjmowali swoje lekarstwa o stałych porach. Wykonują iniekcje, zmieniają opatrunki, podłączają kroplówki, kontrolują temperaturę ciała i ciśnienie. Monitorują stan zdrowia podopiecznego a w razie jakichkolwiek odchyleń, informują lekarza o zmianach. Ośrodki dla seniorów, udostępniają opiekę medyczną na najwyższym poziomie, dlatego nawet osoby z ciężkimi chorobami przewlekłymi mogą w nim przebywać.
Czy zamieszkanie w domu dla seniora wiąże się z opłatami?
Wszyscy seniorzy, którzy zamieszkują taki ośrodek, opłacają swój pobyt. Dom seniora ustala jak wysokie są opłaty. Zależą one od tego, jaki typ pokoju wybrał senior oraz od tego, jak zaawansowanej opieki wymaga. Starość nie musi oznaczać samotności i ograniczać perspektyw. Seniorzy mieszkający w takim miejscu cieszą się nie tylko fachową opieką, ale również obecnością innych pensjonariuszy.