Co to jest ozonowanie?

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie zyskuje popularność jako metoda bezpiecznej dezynfekcji pomieszczeń oraz sposób uzdatniania wody. Często wspomina się o nim w kontekście bezpieczeństwa stosowania oraz możliwości uzyskania sterylnej czystości bez użycia szkodliwych dla zdrowia chemikaliów. Ozonowanie przestało być już tylko domeną dużych zakładów czy hoteli. Ozonowane są zarówno pokoje hotelowe, jak i prywatne mieszkania, samochody, a nawet woda w basenach czy żywność. Metoda ta zapewnia dezynfekcję biur i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w restauracyjnych kuchniach. Czym jest ozonowanie i czy rzeczywiście przynosi tak wiele korzyści?

Czym jest ozon i jak się go wytwarza?

Ozon jest jedną z występujących naturalnie w przyrodzie odmian tlenu. W odróżnieniu od najpowszechniej występującej odmiany o cząsteczkach dwuatomowych, cząsteczka ozonu zbudowana jest z trzech atomów. Ten dodatkowy atom wpływa na zwiększenie właściwości oksydacyjnych ozonu.

W przyrodzie ozon powstaje naturalnie w wyniku wyładowań atmosferycznych, a także pod wpływem słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Jest to forma nietrwała, więc po jakimś czasie ponownie ulega rozpadowi, powracając do fory cząsteczek dwuatomowych. To właśnie ozon odpowiada za świeżość i rześkość powietrza, które wyraźnie czujemy po burzy.

Ozonatory, czyli urządzenia służące do generowania ozonu potrzebnego do ozonowania pomieszczeń, wykorzystują procesy symulujące naturalne metody  jego powstawania. Możliwe jest generowanie ozonu z wykorzystaniem specjalistycznych lamp UV lub w wyniku wyładowań koronowych, przypominających naturalne wyładowania atmosferyczne. Druga z tych metod jest stosowana zdecydowanie częściej ze względu na wyższą opłacalność i większą wydajność procesu.

Jakie są właściwości ozonu?

Podczas ozonowania biur oraz innych pomieszczeń wykorzystywane są silne właściwości oksydacyjne ozonu. Dzięki nim, ozon:

  • likwiduje bakterie, wirusy, grzyby i ich fory przetrwalnikowe,
  • pozwala pozbywać się alergenów wziewnych (np. pyłków traw, ale również cząsteczek smogu),
  • usuwa nieprzyjemne zapachy (nawet te najbardziej uporczywe, takie jak zapach spalenizny czy zwierzęcego moczu),
  • dezynfekuje wodę w basenach, może być stosowany do uzdatniania wody pitnej,
  • degraduje pestycydy i usuwa antybiotyki z żywności,
  • pozwala zachowywać dłuższą świeżość owocom i warzywom.

Jak przebiega ozonowanie?

Ozonowanie wykonywać można zarówno w pomieszczeniach domowych, użyteczności publicznej, jak również w samochodach czy innych środkach transportu. Dzięki generatorom do ozonowania wody, można w ten sposób sterylizować wodę w basenach albo uzdatniać wodę pitną, gromadzoną w zbiornikach.

 Każdorazowo, kluczowe znaczenie ma dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi generatora. Znajdują się w niej informacje dotyczące przygotowania pomieszczenia do ozonowania czy konieczne środki ostrożności Zazwyczaj, z ozonowanych pomieszczeń należy usunąć wszelkie rośliny doniczkowe oraz domowe zwierzęta. W pomieszczeniach podczas trwania procesu nie powinny również przebywać żadne osoby. Po zakończeniu ozonowania zalecane jest zwykle wietrzenie.

Ozon jest  bezpieczny ze względu na swoją nietrwałość i szybki rozpad. Przebywanie jednak w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest dezynfekcja ozonowa może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych.

Jakie są efekty ozonowania?

Najłatwiejszym do zauważenia skutkiem ozonowania mieszkania jest świeżość, panująca w pomieszczeniu. Powietrze jest wolne od wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Jest to faktyczna czystość, spowodowana usunięciem, a nie jedynie zamaskowaniem substancji odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń.

Dzięki właściwościom bakteriobójczym i wirusobójczym ozonu, uzyskujemy bezpieczne, wolne od patogenów wnętrze. To szczególnie istotne w czasie  epidemii chorób  wirusowych. To jednak nie wszystko. Ozon pozwala usuwać również szkodliwe substancje chemiczne, mogące unosić się w powietrzu (np. w następstwie zastosowania w pomieszczeniu farb, klejów czy lakierów). Jest to również skuteczna metoda na pozbycie się zarodników grzybów pleśniowych i innych alergenów. Zdezynfekowane ozonem powietrze w pomieszczeniach pozwala również oczyścić ze szkodliwych związków czy patogenów powierzchnie sprzętów, ścian czy materiałów obiciowych. Dzięki ozonowaniu zapach dymu tytoniowego zniknie nie tylko z powierza, ale również z wykładzin czy zasłon. W ten sposób pozbędziemy się także  problemów z zagrzybieniem ścian w łazience czy zapachem spalenizny w kuchni

Ozonować samodzielnie czy wynająć specjalistów?

Ile kosztuje ozonowanie? Cennik uzależniony może być od takich czynników jak wydajność stosowanego sprzętu, metoda generowania ozonu, a także wielkość pomieszczeń. Większość firm oferujących ozonowanie posiada stałe ceny dotyczące ozonowania wnętrza samochodów oraz cennik usług za metr kwadratowy ozonowanych powierzchni bądź metr sześcienny basenu. Warto wybrać specjalistów, cieszących się dobrą renomą. Da to gwarancje skuteczności przeprowadzonej dezynfekcji, niezawodności sprzęto oraz bezpieczeństwa.

Czy ozonowanie można prowadzić samodzielnie? Oczywiście, w przypadku ozonowania mieszkań czy wody do mycia warzyw i owoców, zatrudnianie specjalistycznej formy byłoby nieopłacalne. Lepszym rozwiązaniem będzie nabycie generatora ozonu, odpowiedniego do stosowania w warunkach domowych. Jego użycie nie jest niczym skomplikowanym, należy jednak ściśle przestrzegać instrukcji obsługi. Pozwoli to uzyskać optymalne efekty odświeżenia i dezynfekcji, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa.

Related Posts