Jak działają systemy radarowe? Na terenie naszego kraju jest coraz więcej firm, które mogą pochwalić się posiadaniem np. bardzo nowoczesnych urządzeń elektronicznych, maszyn i akcesoriów itd. Takie sprzęty są przydatne w czasie realizowania rozmaitych zadań. Druga strona medalu jest taka, że sporo one kosztują… Dlatego coraz większą uwagę przykłada się do nowoczesnych systemów ochrony posiadanego mienia. Czy to rozwiązanie zalicza się do tego grona? Jak działają systemy radarowe? Kiedy mogą być wykorzystane w praktyce?
Systemy radarowe: zasada działania
Wielu ekspertów uważa, że czynnik ludzki jest niestety najsłabszym ogniwem w kontekście zabezpieczania np. konkretnych firm i jej zasobów. Ochroniarz na nocnej zmianie może np. przysnąć, co będzie stanowiło spore ułatwienie dla potencjalnych złodziei. Dlatego obecnie są stosowane coraz popularniejsze systemy, które działają wydajnie i praktycznie niezawodnie. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Profesjonalnie zaprojektowane oraz wdrożone w życie systemy radarowe bazują na zjawisku Dopplera. Niektórzy może słyszeli o tym zagadnieniu w aspekcie… medycyny. To prawda. Można bowiem zdecydować się na badanie USG Dopplera. Ma ono na celu sprawdzenie, jak działają w praktyce tętnice oraz żyły. Efekt Dopplera jest stosowany także w tym aspekcie. Wykorzystuje się tutaj natomiast występowanie różnicy pomiędzy częstotliwością fali wejściowej oraz wyjściowej. To nie wszystko. Duże znaczenie ma także prędkość pomiędzy elementem źródłowym i odbijającym. Jak jednak z tego wszystkiego korzystają fachowcy w praktyce? Na bazie czasu powrotu możliwe jest dokładne określenie odległości konkretnego, analizowanego obiektu od źródła emitującego. Tam samo może być zidentyfikowana wielkość i prędkość. A to oczywiście pozwala podejmować (jeśli sytuacja tego wymaga) odpowiednie kroki. Trzeba tutaj wspomnieć także o działaniu na podstawie analizy jasności. W tym wypadku poruszające się cele są odpowiednio podświetlane, kiedy porównywane są co najmniej dwie klatki konkretnego radaru. W praktyce wszystkie stosowane obecnie z powodzeniem systemy radarowe działają jako swego rodzaju czujniki ruchu w obrębie otwartej przestrzeni. Ich możliwości są naprawdę spore. W końcu przy ich pomocy można bardzo szybko i zarazem dokładnie określić współrzędne obiektu. Należy dodać, że systemy radarowe różnią się między sobą rodzajami fal, czy modulowaniem częstotliwości.
W jakich sytuacjach są wykorzystywane radary?
M.in. w przypadku dużych obiektów, które są permanentnie chronione (np. ze względu na spore zasoby). Oczywiście, można teoretycznie zastosować tylko i wyłącznie monitoring. Aktualnie takie rozwiązania posiadają sporo możliwości dzięki nowoczesnym metodom analizy wideo, jak i sieciom neuronowym. Niestety, przy dużych obszarach standardowy monitoring nie zdaje do końca egzaminu. Chociażby z tego względu, że trzeba stosować bardzo dużo kamer itp. Wiąże się to ze stratami czasowymi oraz pieniężnymi. Ponadto w tym przypadku trzeba byłoby zatrudnić dodatkowy personel do obsługiwania monitoringu itp. Jak wiadomo, kamery mogą się zepsuć. A to oczywiście generuje kolejne koszty. Pod tym kątem systemy radarowe są o wiele bardziej uniwersalne. Sporo ekspertów zauważa, że to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które opłaca się zastosować właśnie np. w przypadku relatywnie sporych firm, zakładów produkcyjnych itp. Co jeszcze jest tutaj ważne? Zwykły monitoring nie może być zastosowany w rozmaitych lokalizacjach. Chodzi zaś tutaj m.in. o rezerwaty archeologiczne, czy obiekty wodne itp. Systemy radarowe mogą zaś chronić nawet w takich właśnie lokalizacjach. Dodatkowo te rozwiązania są odporne na zakłócenia. Klasyczny monitoring generalnie działa dobrze, jeśli warunki (np. pogodowe) są sprzyjające. Jak jednak powstają zakłócenia (celowo lub nie), to wtedy jakość działania ulega pogorszeniu. Warto także wspomnieć o małych elementach, które potrafią spowodować spore zamieszanie. Insekty lub zwykłe krople deszczu zakłócają działanie systemów analizy obrazu wideo. Z kolei systemy radarowe w żaden sposób nie reagują na takie właśnie małe obiekty. Na skutek tego działają optymalnie i reaguje zawsze wtedy, kiedy rzeczywiście jest to konieczne. Poza tym przy ich pomocy można zmniejszyć tak zwane strefy cienia. W tym celu systemy radarowe są odpowiednio unoszone nad rozmaitymi przeszkodami, które mogłyby powodować zakłócenia w czasie obserwacji.
Szczególnie polecamy:
Coraz częściej stosuje się rozmaite źródła ochrony
Szefowie potężnych, dobrze prosperujących przedsiębiorstw dokładają wszelkich starań, by zastosowane działania były optymalne. Niekiedy stosuje się zatem rozmaite formy ochrony. Chodzi tutaj zaś o połączenie kamer, czujników ruchu i właśnie systemów radarowych itd. Dzięki temu można uzyskać odpowiednie, pożądane efekty w tym zakresie. Na rynku pojawia się coraz więcej uniwersalnych urządzeń posiadających wszystkie te właściwości. Zamiast trzech sprzętów itd. można zdecydować się na jeden. Takie rozwiązania służą do zabezpieczania bardzo dużych obszarów i świetnie wywiązują się ze swojej roli.