Jak sobie radzić z długo gojącymi się tatuażami? Tatuaże od niepamiętnych czasów stanowiły swego rodzaju informację społeczną i kulturową. Dzisiaj pełnią przede wszystkim rolę dekoracji, która ma wskazywać na indywidualność i niepowtarzalność osoby, która zdecydowała się na taką ozdobę. Obecnie, zrobienie tatuażu nie stanowi żadnego problemu i z pewnością szybko znajdziemy salon, w którym wykwalifikowany specjalista przeprowadzi zabieg.
Należy przy tym pamiętać, że tatuaż to prawdziwa ran na skórze i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. W przeciwnym wypadku, efekt może być zgoła odmienny od założonego.
Na czym polega zabieg tatuażu ?
Tatuowanie polega na wbijaniu igły z tuszem głęboko w skórę. Odbywa się to za pomocą specjalnej maszynki, która tworzy na powierzchni wiele małych ranek, którymi wprowadzany jest barwnik do skóry właściwej. Grudki pigmentu mogą być różnej wielkości, ale bez względu na ich wielkość, organizm zawsze reaguje na ich obecność stanem zapalnym. Jest to odpowiedź immunologiczna, mająca na celu usunięcie ’’intruza”. Najczęściej objawia się to swędzeniem, łuszczeniem się skóry czy wydzielaniem różnych substancji z rany. Część z tych objawów jest normalna a część, jeśli się pojawi, powinna wzbudzić zaniepokojenie. Przyjrzyjmy się zatem, jak przebiega proces gojenia się tatuażu https://www.monetarny.pl/ceny-tatuazy-z-napisami-co-ma-wplyw-na-koszt-tatuazu/, które dolegliwości są zupełnie naturalne, a które mogą budzić nasze obawy.
Jak przebiega proces gojenia tatuażu ?
Gojenie się rany w miejscu tatuażu może trwać bardzo długo. Wiele zależy od jego wielkości i indywidualnych predyspozycji klienta. Najczęściej jest to między 3 a 5 tygodni. Jeśli tatuaż nie zagoi się w tym czasie, warto zasięgnąć rady lekarza. Po powrocie z salonu tatuażu Lucky Seven https://www.luckyseven.pl/ rana będzie okryta folią. Ma ona na celu zabezpieczenie tatuażu przed zanieczyszczeniami i brudem, które mogłyby wniknąć do rany i spowodować jej zakażenie. W tym czasie rana może być zaczerwieniona i spuchnięta. Jest to normalna reakcja obronna skóry, która powinna zacząć ustępować po 2 dniach. Z nowego tatuażu może również sączyć się osocze i resztki tuszu. To również nie stanowi żadnego zagrożenia. W tym czasie należy pamiętać o częstej zmianie opatrunku. Najlepiej robić to co najmniej 3 razy dziennie. Dodatkowo, za każdym razem ranę należy przemyć delikatnym środkiem do mycia. Może to być specjalny płyn do mycia tatuażu lub zwykły płyn do higieny intymnej. Po każdym przemyciu rany warto również posmarować ją cienką warstwą specjalnego kremu do pielęgnacji tatuażu.
W drugim etapie gojenia się tatuażu pojawia się swędzenie rany. Może być ono bardzo intensywne i nieprzyjemne. Jednak w żadnym wypadku nie można rany drapać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lub zakażenie naskórka. W takim przypadku sprawdza się częste nawilżanie tatuażu kremem. W tym samym czasie pojawi się również łuszczenie skóry, czasami bardzo intensywne. Organizm pozbywa się starego naskórka i zastępuje go nowym. Proces ten może powtarzać się wielokrotnie. Remedium na swędzenie, to smarowanie tatuażu specjalnymi kremami pielęgnacyjnymi. Dzięki temu skóra nie będzie wysuszona, a nieprzyjemne objawy szybko złagodzone.
Problemy z trudno gojącymi się ranami po tatuowaniu
Może się również zdarzyć, że tatuaż nie goi się podręcznikowo. Co powinno nas zaniepokoić ? Po pierwsze duże zaczerwienienie, opuchnięcie rany i skóry wokół niej, które utrzymuje się ponad dwa dni. Prawdopodobnie oznacza to stan zapalny. Również wysoka temperatura w obrębie rany lub obejmująca cały organizm, może oznaczać rozwijające się zapalenie. Często spotykanym problemem podczas gojenia się tatuażu, jest utrzymujące się swędzenie. Jeśli jest ono nie do wytrzymania i trwa dłuższy czas, to może być objawem uczulenia na barwniki zawarte w tuszach. Warto tu dodać informację, że objawy uczulenia na pigmenty mogą się pojawić nawet kilka lat po wykonaniu zabiegu.
Do innych, poważnych powikłań po tatuażu zalicza się ropne wykwity i bąble oraz czerwone linie wokół tatuażu. Oznacza to zakażenie rany lub reakcję alergiczną. W przypadku pojawienia się któregoś z wyżej wymienionych objawów lub ich utrzymywania się przez dłuższy czas, warto skontaktować się z salonem, w którym wykonywaliśmy tatuaż. Tatuażyści posiadają odpowiednią wiedzę, jak radzić sobie z podstawowymi problemami po zabiegu, a w przypadku niepokojących objawów skierują nas na konsultację lekarską.
Jak wspomóc gojenie się tatuażu ?
Aby tatuaż ładnie wyglądał po wygojeniu, warto zastosować się do kilku niżej wymienionych wskazówek :
- przed każdym dotknięciem rany dokładnie umyj ręce,
- stosuj odpowiednie środki myjące i odkażające,
- po umyciu osuszaj ranę jednorazowymi ręcznikami,
- nie zdrapuj łuszczącej się skóry,
- jeśli powstaną strupki – nie zdrapuj ich, pozwól, niech odpadną same,
- nie dopuszczaj do przesuszenia skóry, smaruj ją jak najczęściej, szczególnie w początkowym okresie,
- nie wystawiaj jej na działanie promieniowania słonecznego,
- odpuść sobie na jakiś czas wizyty w solarium, saunie czy na basenie.
Po zagojeniu się tatuażu, warto udać się do salonu, w którym go wykonywaliśmy na wizytę kontrolną. Tatuażysta sprawdzi jego wygląd i w razie potrzeby uzupełnić ewentualne braki.