Smartfony wymagają specjalnego traktowania. Wbrew pozorom nawet te najtrwalsze mogą ulec uszkodzeniu, więc jeśli chcesz mieć pewność, że twój nowy nabytek przetrwa każdą podróż i upadek z wysokości, potrzebujesz dobrego, porządnego etui. Na rynku jest ich zatrzęsienie, nic więc dziwnego, że masz wątpliwości związane z wyborem. Sprawdzamy, które pokrowce do telefonów sprawdzają się najlepiej, są najwytrzymalsze i będą świetnym zabezpieczeniem twojego nowego smartfona.
Etui mające chronić nasz telefon spełnia kilka podstawowych funkcji. Wybierając case musimy mieć na uwadze, że będzie się ono rzucać w oczy przy każdym wyjęciu telefonu, więc powinno być przede wszystkim estetyczne. Na rynku znajdziemy modele, które wyróżniają się oryginalnymi wzorami i kolorami, ale także klasyczne, nierzucające się w oczy projekty. Etui ma być też funkcjonalne, ale przede wszystkim chronić smartfon przed zniszczeniem lub uszkodzeniem.
Wytrzymałe etui chroniące smartfona
Najważniejsza rzecz podczas wyboru etui to materiał, z którego jest wykonany. Istotna jest też grubość etui. Oczywiście nie zawsze chcemy pancernego etui – wiele osób woli elastyczne, minimalistyczne pokrowce, które chronią telefon przed niepotrzebnymi zadrapaniami, zabrudzeniem i przed upadkiem z niewielkiej wysokości. Dużą popularnością cieszą się teraz ultracienkie nakładki o grubości rzędu 0,3 – 0,5 mm. Ich atutem jest brak pogrubienia telefonu i to, że nie zwiększają one jego wagi i gabarytów. Niestety etui tego typu nie chroni telefonu przed wszystkimi wypadkami, które mogą się przydarzyć podczas użytkowania – najczęściej więc okazuje się, że etui chroni jedynie przed zarysowaniem.
Osoby, które mniejszą wagę przykładają do wyglądu telefonu, a większą do poziomu ochrony wybierają grube, mocne etui. Niektóre modele mają nawet 1mm grubości, a na rogach są wzmacniane. Tego typu pokrowiec świetnie się sprawdzi, kiedy chcemy wyruszyć z telefonem w podróż lub mamy pracę, która naraża go na przeróżne wstrząsy.
Najmocniejsze etui na rynku
Etui, które zadowoli zwolenników mocnej ochrony będzie wykonane z poliwęglanu. Będzie odporne na uszkodzenia, twarde, a połączenie elastycznego materiału i twardego poliwęglanu będzie świetnie zabezpieczać go przed upadkiem. Przy pancernych etui szczególnie ważna jest konstrukcja. Producenci zwracają dużą uwagę na narożniki i krawędzie sprzętu, bo zazwyczaj podczas upadku telefon ląduje na rogach, które szybko ulegają uszkodzeniu. Etui ochronne często posiadają gumowe lub plastikowe wzmocnienia w tych miejscach. Dobre etui ma też zabezpieczony ekran – boki pokrowca wystają, dzięki czemu ekran będzie chroniony podczas upadku. Dodatkowym zabezpieczeniem ekranu powinno być szkło hartowane lub folia ochronna, którą niejednokrotnie otrzymamy w pakiecie z nowym etui.
Etui dla każdego – jaki mamy wybór?
Wybór futerałów na smartfony jest ogromny. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz lepszych modeli, które są niezwykle lekkie i wytrzymałe. Przed zakupem najlepszego etui warto zapoznać się z ich rodzajami:
1) nakładki na tył telefonu, czyli tzw. „case” – jest to etui najczęściej wybierane przez użytkowników smartfonów ze względu na swoją wygodę i lekkość. Model jest wykonywany z różnego rodzaju materiałów, jednak najczęściej są to materiały takie jak aluminium, silikon, TPU czy poliwęglan. Różnorodność etui z tej grupy jest ogromna, zarówno pod względem materiału jak i wzornictwa.
2) Bumpery – mniej popularne ramki na krawędzie telefonu, bez tylnej części. Rozwiązanie dobre dla zwolenników minimalizmu, zapewniające pewną ochronę podczas upadku. Nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli telefon jest cały czas w kieszeni i w ciągłym użytku.
3) Pokrowce książkowe – etui z klapką to dobry pomysł przy telefonach biznesowych. Klapka posiada często miejsce na karty kredytowe, dowód osobisty czy drobne pieniądze, więc tego typu etui z powodzeniem zastąpi nam portfel. Jest to świetne etui dla droższych telefonów – chroni nie tylko tył, ale też ekran. W wielu modelach stosuje się skórę naturalną, więc to dobre rozwiązanie dla wszystkich zwolenników eleganckich akcesoriów.
4) Kabury – etui, które przypina się do paska spodni. Doskonałe dla osób wykonujących pracę fizyczną, które nie mają za dużo opcji na odłożenie telefonu podczas pracy. Doskonałe również podczas dłuższych podróży – dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zapomnieć o telefonie i cieszyć się zwiedzaniem.
5) Wsuwki – etui mało popularne, jednak dobrze chroniące telefon. Korzystanie z etui jest możliwe po wyjęciu go z pokrowca.
6) Etui dla sportowców – specjalistyczne etui naramienne, które jest zakładane podczas uprawiania sportów, np. na czas joggingu
Współczesne etui mogą pozytywnie zaskoczyć – niektóre z nich posiadają schowek na karty i dokumenty, mają wbudowane lusterko (etui typu Mirror), są wodoodporne (świetne rozwiązanie podczas wakacji nad jeziorem) lub mają akcesoria usprawniające uprawianie sportu (np. wbudowane słuchawki lub uchwyt na rower).