Pojęcie reklamy w dzisiejszych czasach jest bardzo mocno zakorzenione w społeczeństwie informacyjnym. Naprawdę ciężko zdać sobie sprawę z funkcjonowania podmiotów gospodarczych w warunkach dyktowanych przez wolny rynek bez jakiegokolwiek zastosowania formy. A to właśnie ona jest głównym punktem wyjścia dla wszystkich innych instrumentów promocji, dlatego, iż wykorzystuje wszystkie dostępne media, dzięki którym dochodzi do dyfuzji danych o usłudze, czy również produkcie, przy czym taka forma to nic innego, jak najlepiej przyswajalna opcja dla potencjalnego klienta jednocześnie pozostając też najszybszą.
Ogólna definicja reklamy
Reklamą nazywamy jedną z najprostszych opcji komunikacji między przedsiębiorstwami a całym otoczeniem. Jest ona ważnym, jak nie najważniejszym składnikiem rozbudowanej struktury marketingu, która bardzo wyraźnie oddziałuje na określoną grupę konsumentów. Reklama wizualna to czysta forma bezosobowej, w pełni zgodnej z prawnego punktu widzenia oraz dobrymi obyczajami, odpłatnej formy dostarczania informacji rynkowych, które zazwyczaj dotyczą obszernej propozycji. Wykorzystuje się ją najczęściej przez różnorakie przedsiębiorstwa, jednostki oraz inne organizacje niehandlowe wywierające dosyć duży wpływ na zachowania, jak i decyzje określonych grup za pomocą środków masowego przekazu. Wiąże się to nie tyle z komunikacją w odniesieniu do produktu, a również ideą, usługą oraz instytucją. Jeśli zaś mowa o wąskim ujęciu tego terminu, to odnosi się ona do wszelakich działań głównie w sferze gospodarczej, które szczególnie przy pomocy realnych informacji na temat danych usług/towarów zwracają uwagę każdego z potencjalnie przyszłych odbiorców.
Czym jest reklama komercyjna?
Z reklamą komercyjną można spotkać się najczęściej, a dodatkowo jest niezbyt uwielbiana przez wielu. W rozległej grupie wszystkich istniejących reklam istnieje możliwość wyróżnienia jej komercyjnej opcji, politycznej oraz społecznej. Ta ostatnia dotyka często wyższych celów, zaś założenia jej komercyjnej odpowiedniczki są mało skomplikowane i wzniosłe. Powinna ona przede wszystkim zachęcać każdego przyszłego odbiorcę do wypróbowania i późniejszego zakupienia określonego towaru, produktu lub usługi, a nie tak rzadko również obiektu, żywej istoty, a nawet miejsca. Produkcja reklam ma także na celu swoiste oswojenie konsumenta z dotychczas nieznanym produktem, czy usługą. Praktycznie każdy człowiek skazany jest na nieustające źródło reklam, które wręcz zalewają jak wzburzona fala. Trudno określić, z czego tak ogromna liczba wynika. Samo istnienie konkurencji może być w tym przypadku słowem kluczowym. Skoro rynek gospodarczy przepełniony jest od najróżniejszych dostępnych dla konsumenta usług i produktów bliźniaczo podobnych do siebie oraz konkurujących ze sobą praktycznie ciągle, warto podjąć ostre środki, żeby dostać się ze swoją ofertą jak najwyżej tej góry zbudowanej z praktycznie nieograniczonych możliwości. Reklama w Szczecinie komercyjna to przede wszystkim nakłanianie przyszłego odbiorcy do zwrócenia uwagi na konkretne produkty i następnie przekonać go, że akurat ten sok jest najlepszy, najzdrowszy, cieszy się popularnością, a pomimo tego, że na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od swoich odpowiedników, jest jedynym słusznym wyborem. Zapisanie się w pamięci konsumenta, jest niezbędnym i głównym celem reklamy komercyjnej, ta bowiem musi zakodować w głowie człowieka nazwę danej marki, czy firmy. Odpowiada za prezentację szczegółowych obrazów, które muszą kojarzyć się każdemu z samymi pozytywami, jednocześnie sprawiając, że spokojny krajobraz, radosna rodzina, piękna kobieta, czy też sukces w oczach konsumenta, będzie sprzężony z kupnem opakowania ciastek, czy nawet najzwyczajniejszych w świecie wacików kosmetycznych. Streszczając najprościej jak to tylko możliwe, tak właśnie to działa. Pomimo że wydaje się to wręcz absurdalne, najczęściej wszystko dzieje się w naszej podświadomości.
Czym różni się reklama komercyjna od reklamy społecznej?
Reklama komercyjna różni się od społecznej przede wszystkim intencjami przypisanymi nadawcom. W tej pierwszej występuje głównie chęć zysku za wszelką ceną, nawet jeśli odbiorca ma zostać oszukany. Konsekwencją tego jest nic innego jak negatywne nastawienie przez publikę. Reklama dla wielu jest jedynie synonimem kłamstwa i manipulacji. Prowadzi to do sytuacji, w której to nadawca postrzegany jest jako strona nieuczciwa i najmniej wiarygodna. Reklama w Szczecinie społeczna wygląda zaś o wiele atrakcyjniej, ponieważ ta porusza ważne problemy. Dzięki działaniu na korzyść innych, ten typ reklam jest o wiele wiarygodniejszy, pomimo że jej odbiór nie jest regułą. Zostało to szybko zauważone i jednocześnie wykorzystane przez różne firmy komercyjne, które dzięki tematom społecznym chciały szybko budować do siebie zaufanie. Pierwszym lepszym przykładem mogą być tu najróżniejsze kampanie rządowe, firmy ubezpieczeniowe, a nawet inne podmioty, wobec których odbiorca najczęściej nie jest pozytywnie nastawiony. Zwiększa to znacznie sceptycyzm ludzi.